Ana içeriğe atla

sevmek suçmuş

Sevmek suçtu onun doğduğu yerlerde.hele seven insan kadın cinsinden biriyse hepten suçtu.günahtı,yanlıştı hayatının hatasıydı.

Zeliş de düştü bu hataya.daha onaltısında akça pakça yüzü aşkla neşe buldu aşka sığındı.lisedeydi,okuyordu.belki çok umutlu değildi yaşamın ona sunacaklarından ve belki bu yüzden aşkla avutuverdi kendini, umudun dolduramadığı kalbinin diğer yarısını.

Sevdiği adam 25 yaşındaydı.büyüktü zelişten .hayatı daha çok görmüş, töreye , acılarına ve dindiremediklerine yakından şahit olmuştu.

Ve zeliş kaçtı sevdiği adama.oğlanın ailesi usulünce olsun deyip kızı istediler.başlık parası çıktı karşılarına.kimimizin o da para mı diyeceği kimimizin altından kalkamayacağı kadar bir miktar istendi kız karşılığında.20.000 lira.veremedi oğlanın ailesi,kızı baba evine geri yolladılar.O masumların masumu,o gencecik yaşında akça pakça güzel belki de biliyordu ölüm yurduna geri yollandığını.kaderine boynunu büküp gitti.

Bir akşam vakti ana babası evde yokken dış kapı yumruklandı.zeliş hissetmiş gibi açmak istemedi hiç.gelen kardeşiydi oysa.eli varmadı bir türlü kapı kilidini çevirmeye.uzun süre gitmesini bekledi.nafile gitmiyordu 15 yaşındaki erkek kardeşi.bekledi bekledi karşılıklı bağrışmalardan sonra eve aldı düşman gibi bakan öz kardeşini.

Elinde bıçak vardı.üzerine yürüdü bir hayvan saldırganlığında. savunmasız bir cana musallat olmuş canavar kadar acımasızdı.aklında olan tek fikirle namus belasına,töre adına sapladı bıçağını tam 21 kere.daha onbeşinde hapse giderken biri,diğeri karnında 3 haftalık bebesiyle verildi toprağa.hey canına yandığım düttürü dünyaL

Analarının yerine koydum kendimi dinlerken haberi.iki evlat.biri kız biri oğlan.tıpkı benim evlatlarım gibi.biri mezara biri kodese gittiğinde ,nasıl sızladı içi acaba.kolsuz kanatsız kaldığının,artık yaşamında anlamlı bulacağı hiçbir şey kalmadığının farkında mıydı.oğlunun yetiştirirken töre möre doğru işler değil oğlum aman ha ailemizden ocağımızdan uzak tut demiş miydi.kızına ahh benim inci tanesi kızım oku mesleğin al,yalana dolana kanma,işini bul eşini istemesenbile hemencecik buluverirsin karşında demiş miydi.bilemiyorum.

Suç kimde.gerçekten cehalette mi.yoksa bu bir toplum şizofrenisi mi.algıları ve eylemleri değiştirmek önce kadınların elinde mi,yoksa bu böyle gider deyip koyveren toplum psikolojisinde mi.

Ben dahi kendimi suçlu hissederken oturduğum yerden,elimden ne gelir diye düşünüp kendi sınırlarımda boğulurken bir cinayet daha işleniyor bir yerlerde.

kime neL
***
haberin ayrıntıları için buraya tıklayın.

Yorumlar

 1. öyle çok ki artık bu hikayelerden ne yapsak nasıl düzeltsek bazı şeyleri çaresiz kalıyoruz işte. eğitim işte işin başı da o nasıl çözülecek bilemedim.

  YanıtlaSil
 2. valla Sitare kaç mektep bitirildiği hiç önemli değil, o töre denen meret var ya...o bitiriyor insanları...oysa töre iyilik ve güzellikten beslenir ama biz onun da mokunu çıkarmışız işte...

  YanıtlaSil
 3. Ben okuyamıyor, dinleyemiyorum böylesi haberleri.. birşeye dokunamamak acıtıyor içimi.. Susuyorum sadece ve içim yanıyor!

  YanıtlaSil
 4. yazıyı yazdım ama içim nasıl cızladı anlatamam.kahrolsun böyle töreler:(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bursa Helvası nam-ı diğer Süt Helvası

blog kardeşliği dedik sarım gülüm kuzu sarması olduk.oradan mim buradan soru yağmuru derken iş Porselen Demlik Çay SaatiEtkinliğiolayına katmışlar beni,bir çoğunuza olduğu gibi.halbüse ben kendi kendime bağıran böğüren bir anne blogçuyum.ne anlarım yeme içme tarifi vermekten.kasıldım netekim.karnıma ağrılar girdi.

malum ben Bursada yaşıyorum.bu şehrin tüm medyatik tatlarının ötesinde bir tat var ki ben en çok ona vurgunum.kestane şekeriymiş,şeftaliymiş gözümde ondan daha düşük seviyededir.bu tat bursa helvası olarak da anılan Süt Helvası.
malzemeler az,her evde bulunur cinsten.ilk bakışta kazandibi yahut yalancı tavuk göğsü yav bu desenize değil .hatta hiç ilgisi bile yok tadına bakınca.deneyin,bakın derim nacizane.
Malzemeler * 200 gram tereyağı(margarin kullanmayın ) * 2 su bardağı un * 6 su bardağı süt(1 paket 1 litrelik süt + 1 bardak süt daha) * 3 su bardağı şeker * 1 paket vanilya
* üzerine serpip süslemek için iri kıyılmış fındık


ben resimler üzerinden anlatma yoluna gideceğim.hem daha a…

2 kardeş arasındaki yaş farkı kaç olsa???

bu konu öyle böyle değil hepimizin derdi 
bu konu annelerin ortak derdi.

İKİ YILDAN AZ YAŞ FARKI OLANLAR 
Çocuk gelişimi  uzmanlarının genel kanısı 2 yaş ara sayesinde çocuklar, çoğunlukla, arkadaş gibi büyürler. Kavga ettiklerinde bile, yaş yakınlığının verdiği hissi kabuller sayesinde, dışarıda da birlikte hareket ederler; oyun arkadaşı olmanın güvenli bir kabulü vardır. 2 yaşından daha küçük çocuklar, minik kardeşlerini kıskanmaya meyilli değillerdir. bu yaşlardaki çocuklar aile içi dinamiklerden bi haberdirler desek doğru olur bu nedenle aile içindeki değişimi fark edemezler. Ayrıca birbirlerine yakın yaşlardaki çocukları eğlendirmek ve zapt etmek çok daha kolaydır. İki yıl içinde, iki tane çocuğa anne baba olmak, olumlu tarafından bakarsanız evliliğiniz için belki de iyi olabilir. Böylesi bir durum açıkçası yoğun bakım ve ilgi gerektirir. Tek çocuk söz konusu olduğunda, sıklıkla rastlanan ve gözlenen anne, bebeği ile meşgul olurken, babanın “nasıl olsa annesi değil mi halleder” mantığıyla bir kenara…

Biricik Gelinime Mektup

canım gelinim;
seni şimdiden özledim.ne kadar şanslısın ki böylesi çatlak,patlak ,yusyuvarlak bir kayınvalide sahibisin.umarım senle tanışıncaya kadar dairesel ölçülerimi keskinleştirmiş oldukça kemiksi bir yapıya kavuşmuş olurum.yok eğer hala üç iks larç bir hal görürsen bünyemde sakın yüzüme vurmayasın zira bu benim barışmaya çalışıp ta bir türlü uzlaşamadığım tek uyuz yanımdır.

umarım sarı saçlı ve kahverengi gözlüsündür.eğer değilsen en acilinden röfle yaptırmanı umuyorum.malumun üzere oğlum kendisi çiğ bir sarı oğlan olmasına rağmen saplantı derecesinde sarışın hastası.şükür ki yapay sarışınlığa da prim veriyor.es kaza sarışın olup da bir anda saçını kızıl mızıl yapayım demeyesin.kapının önüne konman an meselesidir.şahsen bu mealde kovulmanın eşiğine gelmiş bir ana olarak,bu sana naçizane bir dost uyarısıdır:)))

güzel gelinim;oğlumu sevip aşık olmak gibi bir gaflete düştüğünün farkındayım.ee napalım gönül bu tabi ota da mota da hesabı:)kaşına mı gözüne mi hayran kaldın bilemiyorum a…