14 Aralık 2010 Salı

okulla geziye giden mutlu gürhan
yok başarısız bir öğrenci değil çok şükür.hatta nasıl olmuşsa olmuş sınıf 1.olmuş.ama gevezeymiş.kimden aldıysa artık:)sus oğlum yok,bitir artık derim yok.evde asıl sıkıntıyı biz çekiyoruz.bir çocuk günde kaç saat konuşur ki en fazla.ben eminim yurt genelinde rekor kırabilir.


ne yapabiliriz hocam dedim herbirine.malum 4. sınıftayız.bedenci,resimci,müzikçi,ingilizceci,dinci ve sınf öğretmeni tek tek karşıma geçtiler.aman evde konuşsun,evde atsın bütün enerjisini dediler.yıkıldım.yapmayın dedim.nereye kadar dinler dayanırım.sınır yok ki bu oğlanda.konuşsunmuş.sınıfa taşımasınmış.
üffff üff.


sınıfın geneli haylaz.ordan burdan toplayıp yeni sınıf kurdular başına da yeni bir öğretmen.bizim tercihimizdi sınıfının değişmesi.iyi olur dedik.diğer öğretmeni yaşlıydı.30. senesiymiş meslekte.ne veriyor çocuklara dedim eşime.yorulmuştur haklısın dedi.aldık koyduk bu sınıfa elimizle.son pişmanlık neye yarar derler ya.yanlış yapmışız.öğretmen iyi bu sefer.çok yoruluyor,çok çabalıyor çocuklar için.idealist olanlarından.tebrik ve takdirlerimi bildirdim .ama aması var işte sınıf berbat bu kez de.


kafamız karışık.canımız sıkıldı iyice eşimle.okul uzak .uzak dediğim bebekle uzak.servise yazdıracak gibi bir mesafe yok.eski oturduğum evin yanındaydı gürhan'ı oraya yazdırırken.sonra taşındık.hergün ayşe ezgi'nin uykusunu ve rahatını bozarak haldır haldır derse yetişme çabamıza değen bir netice bulamadım toplantıdan sonra.sınıfın haylazlığı oğlumu da etkilemeye başlamış.tüm çenesini bana yetiştirirdi düne kadar.artık okulda da muhabbeti sürdürüyormuş.ortam uygun buna diyor hocamız.ben de o ortamdan alalım diyorum ko(n)cama.ikinci dönem dibimizdeki okula geçirelim diyorum.en mantıklısı bu.en azından kendi gider gelir.


hem seviye, kalite yönünden farkı bile var iki okulun.endişem yeni öğretmenin gürhanımı kabullenmesiyle ilgili.oğlumdan yana hiç tereddütüm yok.her durum ve koşula adapte olabilen inanılmaz sosyal bir çocuk.misal verecek olursam okulda arkadaşıyla ilgili yaşadığı bir sıkıntıda daha 2. sınıf öğrencisiyken doğruca müdür yard.nın yanına gidip "şey efendim benim bir sorunum var.yardımcı olur musunuz"diyerek başlayan bir dizi cümle kurabilmesi,ardından sorunun hallolması.daha sonra eşimi arayan müdür yardımcımızın  kahkahalarla anlatırken olayı çok çocuk gördüm ama sizin gibisini görmedim demesi.


velhasılı kelam oğluşumun kayıp gitmesine gönlüm razı değil.keşke bütçe müsait olabilse de özel okula yazdırabilsem küçük canavarımı.zor görünüyor.


umarım işler yoluna girer.canım çok sıkkın çoookkk.

6 yorum:

 1. arkadaşım çocuklar büyüdükçe, okul vs. başlayınca sahiden de daha zor oluyormuş işler.. her an ki halimzie şükretmeliyiz.. ben de okul konusunda karmakarışığım.. özel okulu mu, devlet okulu mu, bir alıp bir veriyorum.. seni de çok iyi anlıyorum, selim'e benziyor oğlun da.. konuşsun, dinlensin istiyor kendisine değer verilsin.. senin de için dayanmıyor değil mi :(

  YanıtlaSil
 2. Arkadaşım bu anne milletine yaranılmıyor yemin ederim :-)

  Çocuğu suskun olan benim çocuğum niye içine kapanık derdine düşer, konuşkan ve dışa dönük olan da biraz sakin olsa derdine...

  Sevgili Sitare ne kadar şanslısın ki kendi kendini ifade etme problemi olmayan, dışa dönük, sosyal bir çocuğun var. Bırak birazcık yaramaz olsun. Bırak hababam sınıfının tadını çıkarsın, daha 10 yaşında...hayatının ilerleyen zamanlarında istemediğin kadar ciddi ve ağır davranmak zorunda kalacak zaten...

  Biliyorum kafan kaldırmıyor, çok hem de çok iyi anlıyorum seni...
  Ama herşeyi çocuklarımız için yapmıyor muyuz? Birazcık daha sabır, sonra istesen de bu kadar konuşturamayacaksın, ergenliğine ne kalmış şurada?

  Mesafe problemini anlayabiliyorum ama sınıftaki yeni çocuk olmak da kaldırması çok kolay olmayan bir psikolojidir. Doğru ve zamanında müdahale edilmezse çocuğu çok yıpratabilecek bir süreçtir. Bunu iyi değerlendirmek lazım.

  Özel okul demişsin...özel okuldan tam olarak nasıl bir fayda bekliyorsun? O kadar farklı konseptte özel okul var ki...Bir yazımda değinmeye çalışmıştım, okullar her telden çalıyor ve fiyat-kalite oranı çok dengesiz. Ve maalesef pek çok özel okul çocuğa eğitilecek taze beyinden ziyade müşteri gözüyle bakıyor. Biz şanslıydık düzgün ve hesaplı bir tane bulduk ama bu bir şans tabii...

  Allah kolaylık versin arkadaşım...

  YanıtlaSil
 3. deli anne; gevezelik boyutunu aşan ,dinledikçe yeni konulara kulaç atan bir oğullarımız var:)sabır diyelim .özelleri eni konu araştırmadım ama dilerim oğluna iyi gelecek bir okul bulursun.

  neşeli haller;azcık azarlanmışım gibi hissettim:)şaka bir yana,onca öğretmen ağız birliği etmişcesine sayıp dökünce bir ağırlık çöktü üzerime şekerim.sana göndersem benimkini diye düşündüm şimdi.seninkini tersine döndürür,hatta deli annenin oğlunu da yanında verelim promosyon.artık naparsın bilemiyorum:)
  oğlum bana çok benziyor.büyüdüğünde de ağırbaşlı olmayacağına eminim.geç gelen kardeş onun tek ve başına buyruk yetişmesine zemin hazırladı biraz.şükrediyorum ama sağlıklı ve akıllı olmasına.
  hani uzaktan davulun sesi hoş gelir misali,içine giremediğimden özel okulları matah bir şey sanıyorum ve belki de yanılıyorum şekercim.öpüyorum ...

  YanıtlaSil
 4. Ay aşkolsun Sitare, neden azar olsun, hiç olur mu öyle şey...bazen bu bilgisayarlara kızıyorum, ses tonumu, yüz ifadelerimi aktaramadan sadece kelimelerle yetinmek zorunda kaldığım için...bak, olmamış gene...ifade edememişim kendimi, kırmışım arkadaşımı..

  oysa ben sana kendini iyi hissettirmeye çalışmıştım, ne kadar şanslı olduğundan girip özel okulların hayal kırıklığı yaratabileceğinden dem vurmak istemiştim.

  Üzüldüm bak şimdi....

  Sıkılan bunalan anne göndersin bana kuzucuklarını...ben hepsine bakarım gözüm gibi...böylece oğlum yaramazlıkta yeni teknikler öğrenir, kızım da İngiltere Kraliçesi havalarını bir kenara bırakır belki...

  YanıtlaSil
 5. neşeli haller yok asla alınmadım.hatta o cümlelerimi yazarken şu bilgisayarda keşek msn de olduğu gibi yandan dil çıkarma simgesi filan olsaydı keşke bile dedim:)ben anladım takıldığını.hele ki alıngan biri hiç olmadım.çok geniş insanımdır bildiğin gibi değil:)
  ayy bu arada nerede oturuyordun sen.alsam kızı ,oğlanı bıraksam 2-3 saat,gezsem,vitrin ne baksam,walkman taksam kulağıma biri vıyaklar mı diye düşünmesem :))

  YanıtlaSil
 6. Ah güzel arkadaşım, ben İstanbul'dayım ama buralara yolunuz düşerse tabii bırakabilirsin bana çocukları..ben onları bir güzel oyalarım, sen de biraz Kanyon, biraz İstinye Park, biraz Nişantaşı yapar, bir güzel, dört başı mahmur bir yemek yer, güzel bir kahve içersin...Azıcık kendimize de zaman ayırmak lazım değil mi? Her zaman beklerim

  YanıtlaSil

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...