Ana içeriğe atla

Devlet Okullarının Gözü Mü Çıktı?????


Bu mevzu pek derin pek hassastır, bilirim. Ancak el atmadan duramayan,fokur fokur kaynayan bir iç dünyam var benim. İki kelime etmeden meramımı dile dökmeden kendime gelmemin imkan ihtimali yoktur.

Son 20-25 senedir- devlet okullarına bakış elem tere fiş,kem gözlere şiş boyutuna ulaştı. Bu boyut velilerin çocuklarını maddiyat elverdiğince özel okula yönlendirmesi doğrultusunda oluştu. Sürekli değişen sistem sorunu, yoğunlaşan ve adeta yozlaşan sınav sistemi bu durumu körükledi alenen.

Durdum düşündüm,  arpacık kumrusu gibi; Anam-babam yakınıyor, ben vaktiyle söylendim durdum,  şimdiyse oğlumla beraber bin türlü laf sayıyoruz bu çarka, değişen hiç mi bir şey yok?
Var elbet, hatta sorun değişimin ta kendisi!
Vardığım sonuç bu.

Habire değiştirilen bir sistem,sistem midir? Bunu sorgulamak lazım bence.
Ortadaki sorun, devamlılığın esas alınmaması zannımca. Yerleşik bir düzeni teknoloji nimetlerini göz ardı etmeden, batı literatürüne sırtını dönmeden sürdürülebilir kılamayan garip bir zihniyetin çocuklarıyız.
Yap-boz tahtasının Cin Ali’leri gibi sadece sayıyla ölçülen kantitatif değerler yığınıyız.İstatistiki verilere kaynak olmaktan öteye gidemeyişimiz, cumhuriyetin bunca yılında dahi hüküm sürmekte. Hayretler içindeyim.

Yorumlar

 1. işin içinde biri olarak yazdıkların çok değerli bence... evet aynen yaklaşım dediğin gibi "paran varsa özele gönder". bunu yakından tanıdığım bir çok kamuda çalışan öğretmenden de duydum. sonumuz hayrolsun demekten başka da elden bişey gelmiyor :(

  YanıtlaSil
 2. aslında balık baştan kokuyor maalesef.. devlet okullarında 1 öğretmen başına 35-40 öğrenci düşüyor.. bu durumda yapılan bilgi alışverişi ne kadar sağlıklı olabilir ki? ayrıca apartmanında 5 öğretmen 1 müdür bulunan biri olarak şu sonuca vardım.. devlet okullarında binbir çile ile yetiştirilen iyi öğrenciler ışık farkedildiğinde özel okullar tarafından maalesef çalınıyor..bu da devlet okullanın eğitim seviyesinde düşüş olarak yansıyor yıl sonu istatistiklerine.. önce bunun önüne geçmek lazım galiba..

  YanıtlaSil
 3. seneye okula başlayacak kızıma tercihimizi devlet okulu tarafından kullanacaktık. Ama aklımızda bin soru ile :( Ne yapacağım bilmiyorum :(

  YanıtlaSil
 4. yaniiiii öğretmene sözüm yok ama sistemden yana dertliyim...Kaan paşa seneye 1. sınıfa başlıyor. Bu sene özel bir anaokuluna yazdırdık. Sanırım seneyede özel okula gidecek.bilmiyorum...araştırmak lazım sanırım iyicene:)

  dipcik not...özleniyorsun hatun, daha sık yaz....

  YanıtlaSil
 5. anne kalemi;parası olmayan ne yapsın.sistemde çürüsün değil mi.yazık şu memlekete:(

  adaş;eşimin öğretmen oluşu ,benim de bir dönem bu mesleği icra edişimden gördüğüm kadarıyla aslında özveili hocalar var parlak öğrenciler de.lakin hem o hocalar,hem o öğrenciler devletten koparılıyor birer birer:(

  bahar;ne diyeyim çok araştır.önce hoca bul sonra okul derim ben.okul şahane hoca on para etmez olduktan sonra özele gitse ne yazar??

  dilek;bahar dediğimin aynısını sana da diyeceğim.aman aman:(umarım şansın yaver gider.bursa yoluna düşerseniz ;ilkbahar kolejine ve melike pınar okullarına gözün kapalı ver derim zati:)

  ayrıcana yazacak vakit yok gülüm .her gün fizik tedavi görüyorum,evde görümcem 3 çocuk ve koca kişisiyle tam lunapark ortamı tadındayız:))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bursa Helvası nam-ı diğer Süt Helvası

blog kardeşliği dedik sarım gülüm kuzu sarması olduk.oradan mim buradan soru yağmuru derken iş Porselen Demlik Çay SaatiEtkinliğiolayına katmışlar beni,bir çoğunuza olduğu gibi.halbüse ben kendi kendime bağıran böğüren bir anne blogçuyum.ne anlarım yeme içme tarifi vermekten.kasıldım netekim.karnıma ağrılar girdi.

malum ben Bursada yaşıyorum.bu şehrin tüm medyatik tatlarının ötesinde bir tat var ki ben en çok ona vurgunum.kestane şekeriymiş,şeftaliymiş gözümde ondan daha düşük seviyededir.bu tat bursa helvası olarak da anılan Süt Helvası.
malzemeler az,her evde bulunur cinsten.ilk bakışta kazandibi yahut yalancı tavuk göğsü yav bu desenize değil .hatta hiç ilgisi bile yok tadına bakınca.deneyin,bakın derim nacizane.
Malzemeler * 200 gram tereyağı(margarin kullanmayın ) * 2 su bardağı un * 6 su bardağı süt(1 paket 1 litrelik süt + 1 bardak süt daha) * 3 su bardağı şeker * 1 paket vanilya
* üzerine serpip süslemek için iri kıyılmış fındık


ben resimler üzerinden anlatma yoluna gideceğim.hem daha a…

2 kardeş arasındaki yaş farkı kaç olsa???

bu konu öyle böyle değil hepimizin derdi 
bu konu annelerin ortak derdi.

İKİ YILDAN AZ YAŞ FARKI OLANLAR 
Çocuk gelişimi  uzmanlarının genel kanısı 2 yaş ara sayesinde çocuklar, çoğunlukla, arkadaş gibi büyürler. Kavga ettiklerinde bile, yaş yakınlığının verdiği hissi kabuller sayesinde, dışarıda da birlikte hareket ederler; oyun arkadaşı olmanın güvenli bir kabulü vardır. 2 yaşından daha küçük çocuklar, minik kardeşlerini kıskanmaya meyilli değillerdir. bu yaşlardaki çocuklar aile içi dinamiklerden bi haberdirler desek doğru olur bu nedenle aile içindeki değişimi fark edemezler. Ayrıca birbirlerine yakın yaşlardaki çocukları eğlendirmek ve zapt etmek çok daha kolaydır. İki yıl içinde, iki tane çocuğa anne baba olmak, olumlu tarafından bakarsanız evliliğiniz için belki de iyi olabilir. Böylesi bir durum açıkçası yoğun bakım ve ilgi gerektirir. Tek çocuk söz konusu olduğunda, sıklıkla rastlanan ve gözlenen anne, bebeği ile meşgul olurken, babanın “nasıl olsa annesi değil mi halleder” mantığıyla bir kenara…

Biricik Gelinime Mektup

canım gelinim;
seni şimdiden özledim.ne kadar şanslısın ki böylesi çatlak,patlak ,yusyuvarlak bir kayınvalide sahibisin.umarım senle tanışıncaya kadar dairesel ölçülerimi keskinleştirmiş oldukça kemiksi bir yapıya kavuşmuş olurum.yok eğer hala üç iks larç bir hal görürsen bünyemde sakın yüzüme vurmayasın zira bu benim barışmaya çalışıp ta bir türlü uzlaşamadığım tek uyuz yanımdır.

umarım sarı saçlı ve kahverengi gözlüsündür.eğer değilsen en acilinden röfle yaptırmanı umuyorum.malumun üzere oğlum kendisi çiğ bir sarı oğlan olmasına rağmen saplantı derecesinde sarışın hastası.şükür ki yapay sarışınlığa da prim veriyor.es kaza sarışın olup da bir anda saçını kızıl mızıl yapayım demeyesin.kapının önüne konman an meselesidir.şahsen bu mealde kovulmanın eşiğine gelmiş bir ana olarak,bu sana naçizane bir dost uyarısıdır:)))

güzel gelinim;oğlumu sevip aşık olmak gibi bir gaflete düştüğünün farkındayım.ee napalım gönül bu tabi ota da mota da hesabı:)kaşına mı gözüne mi hayran kaldın bilemiyorum a…