Ana içeriğe atla

ekşi sözlükle kesişen "/İS\tanbul" halim

ozgurlugumun sehri
sevdiim her sey orada kendini bulur
oranin havasi suyu baskadir
martilari tren gari
sevisen asiklari
istanbul benim sehrim
(hamlet, 28.03.1999)
 
uzun zaman hasretini cektigim,ugruna kastıgım,kafamı yedigim zavalli bi sehir.sıkıntının obur adı.otomatik bunalım gazlayıcısı.bu sehri sadece ozlemek guzel.reel anlamda geriye donmek bozuyo gibi sanki insanı.
(cytae, 29.07.1999)
 
boğaz köprüsünden her geçişimde beni güzelliğiyle mest eden şehir. her seferinde bu güzelim şehrin başına bir şey gelmemesi için dua ediyorum desem yeridir.
(badb catha, 19.05.2004 17:37)
 
avrupa yakasını oturma odasına, anadolu yakasını yatak odasına benzettiğim şehirdir. ev gibidir.
(atkuyruklukertenkele, 08.12.2002 05:22)
 
galiba bu sehrin laneti var. onceleri cok atıp tutardım "ay cok kalabalık, ay cok güvensiz ay şu, ay bu" ama simdi orada bulunmak icin ölüyorum! sanki beni çağırıyor... ben de istiyorum guzel sehir sana kavusmayı ama ne yaparsın kader...
(bi bakalim bu nick secilmis mi, 28.05.2004 12:56)
 
'ah ah neden orda yaşamıyorum!'dedirten şehir.
(feraye, 04.01.2002 12:41)
 
karmaşada kaybolan, içinde binlerce kültürü barındıran ,içinde binlerce sırrı saklı tutan gizemli şehir.
(twust, 20.07.2004 12:55)
 
aşkla güzelleşir.
aşkı güzelleştirir.
(erisaa, 30.11.2011 16:32)
 
başka herhangi bir şehirle karşılaştırılması abesle iştigal olacak şehir.
benzeri olmayan, olamayan ve olması gerekmeyen biricik kıta bağı*.
ayrıca, kıskanılan ama kıskanıldığı itiraf edilemeyen şehir.
(cosmic girl, 06.01.2003 13:04 ~ 13:06)
 
yaşamak için sevgiden öte tüm varlığınızı sunmanız gereken hırçın bir sevgilidir.
(katedral, 19.02.2010 17:44)
 
aşıkların şehridir 453'ten evvel ve 453'ten gayrı..

adına yazılmış onca şarkı,şiir anlatır kaldırımlarının yolcusu sakinlerine aşkın şehri olduğunu..nice âşık, ozan, evliya ,aşık geçmiştir üstünden de kanatlarında korunmuştur kalbe yağan sağnak yağmurlardan.. kirlenen güzelliği bile sözcüklerin kifayetsizliğiyledir.. resmetmek zordur onu bilmeyenin gözlerine ve anlatmak zordur onu aşkın kollarında ızdırap çekmeyenlere..yanmayanlara ve yakmayanlara zordur anlatmak..

ne beyoğlunun et kokan sokaklarını anlatmak mümkündür, ne de galatanın geceye yansıyan ışıklarını..ne sultanahmet'in ihtişamını söyler dil ne de ortaköyün boğaza açılan penceresini açar bir başkasının gözlerine..o göz görmeyince, pencere eşsiz bir boğaza açılır mı sizce?

karmaşıksa da gezinmek sokaklarında, bir işkence olsa da köprüsünü geçmek; kirli ellerin ve çirkin yüzlerin arasında zor olsa da eğlenmek, gönlü hoş tutmak eğer uğruna yaşadığın biri varsa güzel bu şehir.. insan başlı yaratıkların kirletmeye çalıştığı bir şehri temizleyemiyorsa kalbiniz, durmayın çekin gidin bu şehirden..ama ne mümkün gözlerinizi açmış iseniz onun kollarında tıpki bir bebeğin annesinin kucaklarında doğuşu gibi..münkün müdür ki kopmak istanbul'dan ve anadan ve doğurduğu binlerce aşıktan?

peki öyleyse durmayın, çekin gidin bu şehirden..doğmayın bir başka istanbul sabahına, tatmayın meltemini boğazın..pes edin ve bırakın istanbulun yorgun kollarını çirkin siluetlerin salyalı boğazlarına..siz bırakın ki kirletsin kötü kalpli, insan başlı yaratıklar..
(babiesrar, 23.02.2010 10:26)
 
bazılarında olmazsa olmaz hüzün.dünyanın bin tane derdi,bir ki$inin elemi olur..ta$ır durur istanbul kaldırımları.hamal yatağıdır istanbul kaldırımları.ince topuklar üzerinde narende salınan da,takım elbiselisi de,öğrencisi de,herbi$eyiyle istanbul ta$ atmı$tır omuzlara.hayat kamburu yolcular garıdır bu $ehir.nüfusta dogum yeri istanbul diye karalanmı$sa bir arıza aramak usuldendir bende.aynı kaderi ta$ıma egosu mu,yanda$ arama merakı mı bilmem ama sokağa cıkmayayım bir kere.
insanlar..pazar malı fason insanlardan geçilmez olmu$ sokakları bu $ehrin.eski usul sağlam diki$,ruhu narin ellerle i$lenmi$ insanlar lekenirler diye korkuyorlar ister istemez.her$eyin sahtesi varken ve böylesine kandırılabilirken değerlinin harcını vermeye niyeti yok bu $ehrin.ve buradan bıkan, bıktığı için üzülen bir insan nacizane iki küçük gözle kocaman gördüğü o bit yeniği dünyayı her defasında bıkmadan usanmadan hayranlıkla izler.anlamaya çalı$madan.zira bilir anlamanın çözüm olmadığını.
gün ak$am olur.ba$ka insanlar ba$ka hayatları üçyüzaltmı$be$i tam yıllarıyla toku$turmayı küt diye beceremediği için ağır ağır geli$en aklıyla yargılar.ve suçlu her daim günah keçisi istanbuldur.
once sövülen sonra hep sevilen tek $ehirdir istanbul
(biskuvi, 04.11.2006 01:05)

 
***Tüm görseller ve içerikler alıntıdır.
***/İS\ istanbulda aşık olduğum,istanbulla aşık olduğum aşkımla benim baş harflerim:)

Yorumlar

 1. Ne güzel görseller seçmişsin, içim kıpırdandı, gidesim geldi.

  YanıtlaSil
 2. kızım neredesin arıyorum açmıyorsun telefonu????

  YanıtlaSil
 3. anaa aramışsın hakkaten .ben sessize alıyorum kız uyuyor.uyanınca ararım seni ok?

  YanıtlaSil
 4. görkem geçerken beni de al malum yolunun üstü:)

  YanıtlaSil
 5. İstanbul bir hayal şehri
  dünyanın en güzel şehri ence de
  oraya gidip boğazı görünce insan dünyadan uzaklaşıyor sankibu yazılanların hepsi ona yakışıyor
  seviyorum bne de istanbul'u

  YanıtlaSil
 6. şükür ki bu şehirde doğmuş ve yaşamaktayım yoksa çatlardım herhalde.
  eşim bende daha tutkun bu şehre hep"boğaz dan geçince geri dönesim var der:)
  bir de kıymet bilsek

  YanıtlaSil
 7. çok güzeel.

  7 yıldır istanbuldayım ama bursalıyım nereyi daha çok seviyorsun derseniz hala karar veremiyorum. ama eşim aşık bu şehire.bende aşkıma aşık olduğun için geldim ya bu şehire:)

  YanıtlaSil
 8. ilginç ve güzel bir post olmuş, sözlük resimlere tat katmış:)

  YanıtlaSil
 9. allahım bunun ankara sını yapmam lazım :)))))

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel fotoğraflar da yazılar da. Ben de sayıklıyorum son zamanlarda bir haftasonu gitmek için İstanbul'a ama nedense korkarım hep daha fazla kalmaya. Yaşar mısın deseler, ne cevap veririm bilemem, herhalde çocuk da olduğundan orda yaşamayı istemem lakin üç beş aydan fazla uzak kalmaya da gelemem. Çok güzel şehir vesselam.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bursa Helvası nam-ı diğer Süt Helvası

blog kardeşliği dedik sarım gülüm kuzu sarması olduk.oradan mim buradan soru yağmuru derken iş Porselen Demlik Çay SaatiEtkinliğiolayına katmışlar beni,bir çoğunuza olduğu gibi.halbüse ben kendi kendime bağıran böğüren bir anne blogçuyum.ne anlarım yeme içme tarifi vermekten.kasıldım netekim.karnıma ağrılar girdi.

malum ben Bursada yaşıyorum.bu şehrin tüm medyatik tatlarının ötesinde bir tat var ki ben en çok ona vurgunum.kestane şekeriymiş,şeftaliymiş gözümde ondan daha düşük seviyededir.bu tat bursa helvası olarak da anılan Süt Helvası.
malzemeler az,her evde bulunur cinsten.ilk bakışta kazandibi yahut yalancı tavuk göğsü yav bu desenize değil .hatta hiç ilgisi bile yok tadına bakınca.deneyin,bakın derim nacizane.
Malzemeler * 200 gram tereyağı(margarin kullanmayın ) * 2 su bardağı un * 6 su bardağı süt(1 paket 1 litrelik süt + 1 bardak süt daha) * 3 su bardağı şeker * 1 paket vanilya
* üzerine serpip süslemek için iri kıyılmış fındık


ben resimler üzerinden anlatma yoluna gideceğim.hem daha a…

2 kardeş arasındaki yaş farkı kaç olsa???

bu konu öyle böyle değil hepimizin derdi 
bu konu annelerin ortak derdi.

İKİ YILDAN AZ YAŞ FARKI OLANLAR 
Çocuk gelişimi  uzmanlarının genel kanısı 2 yaş ara sayesinde çocuklar, çoğunlukla, arkadaş gibi büyürler. Kavga ettiklerinde bile, yaş yakınlığının verdiği hissi kabuller sayesinde, dışarıda da birlikte hareket ederler; oyun arkadaşı olmanın güvenli bir kabulü vardır. 2 yaşından daha küçük çocuklar, minik kardeşlerini kıskanmaya meyilli değillerdir. bu yaşlardaki çocuklar aile içi dinamiklerden bi haberdirler desek doğru olur bu nedenle aile içindeki değişimi fark edemezler. Ayrıca birbirlerine yakın yaşlardaki çocukları eğlendirmek ve zapt etmek çok daha kolaydır. İki yıl içinde, iki tane çocuğa anne baba olmak, olumlu tarafından bakarsanız evliliğiniz için belki de iyi olabilir. Böylesi bir durum açıkçası yoğun bakım ve ilgi gerektirir. Tek çocuk söz konusu olduğunda, sıklıkla rastlanan ve gözlenen anne, bebeği ile meşgul olurken, babanın “nasıl olsa annesi değil mi halleder” mantığıyla bir kenara…

Biricik Gelinime Mektup

canım gelinim;
seni şimdiden özledim.ne kadar şanslısın ki böylesi çatlak,patlak ,yusyuvarlak bir kayınvalide sahibisin.umarım senle tanışıncaya kadar dairesel ölçülerimi keskinleştirmiş oldukça kemiksi bir yapıya kavuşmuş olurum.yok eğer hala üç iks larç bir hal görürsen bünyemde sakın yüzüme vurmayasın zira bu benim barışmaya çalışıp ta bir türlü uzlaşamadığım tek uyuz yanımdır.

umarım sarı saçlı ve kahverengi gözlüsündür.eğer değilsen en acilinden röfle yaptırmanı umuyorum.malumun üzere oğlum kendisi çiğ bir sarı oğlan olmasına rağmen saplantı derecesinde sarışın hastası.şükür ki yapay sarışınlığa da prim veriyor.es kaza sarışın olup da bir anda saçını kızıl mızıl yapayım demeyesin.kapının önüne konman an meselesidir.şahsen bu mealde kovulmanın eşiğine gelmiş bir ana olarak,bu sana naçizane bir dost uyarısıdır:)))

güzel gelinim;oğlumu sevip aşık olmak gibi bir gaflete düştüğünün farkındayım.ee napalım gönül bu tabi ota da mota da hesabı:)kaşına mı gözüne mi hayran kaldın bilemiyorum a…