20 Aralık 2011 Salı

ekşi sözlükle kesişen "/İS\tanbul" halim

ozgurlugumun sehri
sevdiim her sey orada kendini bulur
oranin havasi suyu baskadir
martilari tren gari
sevisen asiklari
istanbul benim sehrim
(hamlet, 28.03.1999)
 
uzun zaman hasretini cektigim,ugruna kastıgım,kafamı yedigim zavalli bi sehir.sıkıntının obur adı.otomatik bunalım gazlayıcısı.bu sehri sadece ozlemek guzel.reel anlamda geriye donmek bozuyo gibi sanki insanı.
(cytae, 29.07.1999)
 
boğaz köprüsünden her geçişimde beni güzelliğiyle mest eden şehir. her seferinde bu güzelim şehrin başına bir şey gelmemesi için dua ediyorum desem yeridir.
(badb catha, 19.05.2004 17:37)
 
avrupa yakasını oturma odasına, anadolu yakasını yatak odasına benzettiğim şehirdir. ev gibidir.
(atkuyruklukertenkele, 08.12.2002 05:22)
 
galiba bu sehrin laneti var. onceleri cok atıp tutardım "ay cok kalabalık, ay cok güvensiz ay şu, ay bu" ama simdi orada bulunmak icin ölüyorum! sanki beni çağırıyor... ben de istiyorum guzel sehir sana kavusmayı ama ne yaparsın kader...
(bi bakalim bu nick secilmis mi, 28.05.2004 12:56)
 
'ah ah neden orda yaşamıyorum!'dedirten şehir.
(feraye, 04.01.2002 12:41)
 
karmaşada kaybolan, içinde binlerce kültürü barındıran ,içinde binlerce sırrı saklı tutan gizemli şehir.
(twust, 20.07.2004 12:55)
 
aşkla güzelleşir.
aşkı güzelleştirir.
(erisaa, 30.11.2011 16:32)
 
başka herhangi bir şehirle karşılaştırılması abesle iştigal olacak şehir.
benzeri olmayan, olamayan ve olması gerekmeyen biricik kıta bağı*.
ayrıca, kıskanılan ama kıskanıldığı itiraf edilemeyen şehir.
(cosmic girl, 06.01.2003 13:04 ~ 13:06)
 
yaşamak için sevgiden öte tüm varlığınızı sunmanız gereken hırçın bir sevgilidir.
(katedral, 19.02.2010 17:44)
 
aşıkların şehridir 453'ten evvel ve 453'ten gayrı..

adına yazılmış onca şarkı,şiir anlatır kaldırımlarının yolcusu sakinlerine aşkın şehri olduğunu..nice âşık, ozan, evliya ,aşık geçmiştir üstünden de kanatlarında korunmuştur kalbe yağan sağnak yağmurlardan.. kirlenen güzelliği bile sözcüklerin kifayetsizliğiyledir.. resmetmek zordur onu bilmeyenin gözlerine ve anlatmak zordur onu aşkın kollarında ızdırap çekmeyenlere..yanmayanlara ve yakmayanlara zordur anlatmak..

ne beyoğlunun et kokan sokaklarını anlatmak mümkündür, ne de galatanın geceye yansıyan ışıklarını..ne sultanahmet'in ihtişamını söyler dil ne de ortaköyün boğaza açılan penceresini açar bir başkasının gözlerine..o göz görmeyince, pencere eşsiz bir boğaza açılır mı sizce?

karmaşıksa da gezinmek sokaklarında, bir işkence olsa da köprüsünü geçmek; kirli ellerin ve çirkin yüzlerin arasında zor olsa da eğlenmek, gönlü hoş tutmak eğer uğruna yaşadığın biri varsa güzel bu şehir.. insan başlı yaratıkların kirletmeye çalıştığı bir şehri temizleyemiyorsa kalbiniz, durmayın çekin gidin bu şehirden..ama ne mümkün gözlerinizi açmış iseniz onun kollarında tıpki bir bebeğin annesinin kucaklarında doğuşu gibi..münkün müdür ki kopmak istanbul'dan ve anadan ve doğurduğu binlerce aşıktan?

peki öyleyse durmayın, çekin gidin bu şehirden..doğmayın bir başka istanbul sabahına, tatmayın meltemini boğazın..pes edin ve bırakın istanbulun yorgun kollarını çirkin siluetlerin salyalı boğazlarına..siz bırakın ki kirletsin kötü kalpli, insan başlı yaratıklar..
(babiesrar, 23.02.2010 10:26)
 
bazılarında olmazsa olmaz hüzün.dünyanın bin tane derdi,bir ki$inin elemi olur..ta$ır durur istanbul kaldırımları.hamal yatağıdır istanbul kaldırımları.ince topuklar üzerinde narende salınan da,takım elbiselisi de,öğrencisi de,herbi$eyiyle istanbul ta$ atmı$tır omuzlara.hayat kamburu yolcular garıdır bu $ehir.nüfusta dogum yeri istanbul diye karalanmı$sa bir arıza aramak usuldendir bende.aynı kaderi ta$ıma egosu mu,yanda$ arama merakı mı bilmem ama sokağa cıkmayayım bir kere.
insanlar..pazar malı fason insanlardan geçilmez olmu$ sokakları bu $ehrin.eski usul sağlam diki$,ruhu narin ellerle i$lenmi$ insanlar lekenirler diye korkuyorlar ister istemez.her$eyin sahtesi varken ve böylesine kandırılabilirken değerlinin harcını vermeye niyeti yok bu $ehrin.ve buradan bıkan, bıktığı için üzülen bir insan nacizane iki küçük gözle kocaman gördüğü o bit yeniği dünyayı her defasında bıkmadan usanmadan hayranlıkla izler.anlamaya çalı$madan.zira bilir anlamanın çözüm olmadığını.
gün ak$am olur.ba$ka insanlar ba$ka hayatları üçyüzaltmı$be$i tam yıllarıyla toku$turmayı küt diye beceremediği için ağır ağır geli$en aklıyla yargılar.ve suçlu her daim günah keçisi istanbuldur.
once sövülen sonra hep sevilen tek $ehirdir istanbul
(biskuvi, 04.11.2006 01:05)

 
***Tüm görseller ve içerikler alıntıdır.
***/İS\ istanbulda aşık olduğum,istanbulla aşık olduğum aşkımla benim baş harflerim:)

10 yorum:

 1. Ne güzel görseller seçmişsin, içim kıpırdandı, gidesim geldi.

  YanıtlaSil
 2. kızım neredesin arıyorum açmıyorsun telefonu????

  YanıtlaSil
 3. anaa aramışsın hakkaten .ben sessize alıyorum kız uyuyor.uyanınca ararım seni ok?

  YanıtlaSil
 4. görkem geçerken beni de al malum yolunun üstü:)

  YanıtlaSil
 5. İstanbul bir hayal şehri
  dünyanın en güzel şehri ence de
  oraya gidip boğazı görünce insan dünyadan uzaklaşıyor sankibu yazılanların hepsi ona yakışıyor
  seviyorum bne de istanbul'u

  YanıtlaSil
 6. şükür ki bu şehirde doğmuş ve yaşamaktayım yoksa çatlardım herhalde.
  eşim bende daha tutkun bu şehre hep"boğaz dan geçince geri dönesim var der:)
  bir de kıymet bilsek

  YanıtlaSil
 7. çok güzeel.

  7 yıldır istanbuldayım ama bursalıyım nereyi daha çok seviyorsun derseniz hala karar veremiyorum. ama eşim aşık bu şehire.bende aşkıma aşık olduğun için geldim ya bu şehire:)

  YanıtlaSil
 8. ilginç ve güzel bir post olmuş, sözlük resimlere tat katmış:)

  YanıtlaSil
 9. allahım bunun ankara sını yapmam lazım :)))))

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel fotoğraflar da yazılar da. Ben de sayıklıyorum son zamanlarda bir haftasonu gitmek için İstanbul'a ama nedense korkarım hep daha fazla kalmaya. Yaşar mısın deseler, ne cevap veririm bilemem, herhalde çocuk da olduğundan orda yaşamayı istemem lakin üç beş aydan fazla uzak kalmaya da gelemem. Çok güzel şehir vesselam.

  YanıtlaSil

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...