19 Eylül 2011 Pazartesi

Devlet Okullarının Gözü Mü Çıktı?????


Bu mevzu pek derin pek hassastır, bilirim. Ancak el atmadan duramayan,fokur fokur kaynayan bir iç dünyam var benim. İki kelime etmeden meramımı dile dökmeden kendime gelmemin imkan ihtimali yoktur.

Son 20-25 senedir- devlet okullarına bakış elem tere fiş,kem gözlere şiş boyutuna ulaştı. Bu boyut velilerin çocuklarını maddiyat elverdiğince özel okula yönlendirmesi doğrultusunda oluştu. Sürekli değişen sistem sorunu, yoğunlaşan ve adeta yozlaşan sınav sistemi bu durumu körükledi alenen.

Durdum düşündüm,  arpacık kumrusu gibi; Anam-babam yakınıyor, ben vaktiyle söylendim durdum,  şimdiyse oğlumla beraber bin türlü laf sayıyoruz bu çarka, değişen hiç mi bir şey yok?
Var elbet, hatta sorun değişimin ta kendisi!
Vardığım sonuç bu.

Habire değiştirilen bir sistem,sistem midir? Bunu sorgulamak lazım bence.
Ortadaki sorun, devamlılığın esas alınmaması zannımca. Yerleşik bir düzeni teknoloji nimetlerini göz ardı etmeden, batı literatürüne sırtını dönmeden sürdürülebilir kılamayan garip bir zihniyetin çocuklarıyız.
Yap-boz tahtasının Cin Ali’leri gibi sadece sayıyla ölçülen kantitatif değerler yığınıyız.İstatistiki verilere kaynak olmaktan öteye gidemeyişimiz, cumhuriyetin bunca yılında dahi hüküm sürmekte. Hayretler içindeyim.

5 yorum:

 1. işin içinde biri olarak yazdıkların çok değerli bence... evet aynen yaklaşım dediğin gibi "paran varsa özele gönder". bunu yakından tanıdığım bir çok kamuda çalışan öğretmenden de duydum. sonumuz hayrolsun demekten başka da elden bişey gelmiyor :(

  YanıtlaSil
 2. aslında balık baştan kokuyor maalesef.. devlet okullarında 1 öğretmen başına 35-40 öğrenci düşüyor.. bu durumda yapılan bilgi alışverişi ne kadar sağlıklı olabilir ki? ayrıca apartmanında 5 öğretmen 1 müdür bulunan biri olarak şu sonuca vardım.. devlet okullarında binbir çile ile yetiştirilen iyi öğrenciler ışık farkedildiğinde özel okullar tarafından maalesef çalınıyor..bu da devlet okullanın eğitim seviyesinde düşüş olarak yansıyor yıl sonu istatistiklerine.. önce bunun önüne geçmek lazım galiba..

  YanıtlaSil
 3. seneye okula başlayacak kızıma tercihimizi devlet okulu tarafından kullanacaktık. Ama aklımızda bin soru ile :( Ne yapacağım bilmiyorum :(

  YanıtlaSil
 4. yaniiiii öğretmene sözüm yok ama sistemden yana dertliyim...Kaan paşa seneye 1. sınıfa başlıyor. Bu sene özel bir anaokuluna yazdırdık. Sanırım seneyede özel okula gidecek.bilmiyorum...araştırmak lazım sanırım iyicene:)

  dipcik not...özleniyorsun hatun, daha sık yaz....

  YanıtlaSil
 5. anne kalemi;parası olmayan ne yapsın.sistemde çürüsün değil mi.yazık şu memlekete:(

  adaş;eşimin öğretmen oluşu ,benim de bir dönem bu mesleği icra edişimden gördüğüm kadarıyla aslında özveili hocalar var parlak öğrenciler de.lakin hem o hocalar,hem o öğrenciler devletten koparılıyor birer birer:(

  bahar;ne diyeyim çok araştır.önce hoca bul sonra okul derim ben.okul şahane hoca on para etmez olduktan sonra özele gitse ne yazar??

  dilek;bahar dediğimin aynısını sana da diyeceğim.aman aman:(umarım şansın yaver gider.bursa yoluna düşerseniz ;ilkbahar kolejine ve melike pınar okullarına gözün kapalı ver derim zati:)

  ayrıcana yazacak vakit yok gülüm .her gün fizik tedavi görüyorum,evde görümcem 3 çocuk ve koca kişisiyle tam lunapark ortamı tadındayız:))

  YanıtlaSil

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...