5 Ocak 2011 Çarşamba

sevmek suçmuş

Sevmek suçtu onun doğduğu yerlerde.hele seven insan kadın cinsinden biriyse hepten suçtu.günahtı,yanlıştı hayatının hatasıydı.

Zeliş de düştü bu hataya.daha onaltısında akça pakça yüzü aşkla neşe buldu aşka sığındı.lisedeydi,okuyordu.belki çok umutlu değildi yaşamın ona sunacaklarından ve belki bu yüzden aşkla avutuverdi kendini, umudun dolduramadığı kalbinin diğer yarısını.

Sevdiği adam 25 yaşındaydı.büyüktü zelişten .hayatı daha çok görmüş, töreye , acılarına ve dindiremediklerine yakından şahit olmuştu.

Ve zeliş kaçtı sevdiği adama.oğlanın ailesi usulünce olsun deyip kızı istediler.başlık parası çıktı karşılarına.kimimizin o da para mı diyeceği kimimizin altından kalkamayacağı kadar bir miktar istendi kız karşılığında.20.000 lira.veremedi oğlanın ailesi,kızı baba evine geri yolladılar.O masumların masumu,o gencecik yaşında akça pakça güzel belki de biliyordu ölüm yurduna geri yollandığını.kaderine boynunu büküp gitti.

Bir akşam vakti ana babası evde yokken dış kapı yumruklandı.zeliş hissetmiş gibi açmak istemedi hiç.gelen kardeşiydi oysa.eli varmadı bir türlü kapı kilidini çevirmeye.uzun süre gitmesini bekledi.nafile gitmiyordu 15 yaşındaki erkek kardeşi.bekledi bekledi karşılıklı bağrışmalardan sonra eve aldı düşman gibi bakan öz kardeşini.

Elinde bıçak vardı.üzerine yürüdü bir hayvan saldırganlığında. savunmasız bir cana musallat olmuş canavar kadar acımasızdı.aklında olan tek fikirle namus belasına,töre adına sapladı bıçağını tam 21 kere.daha onbeşinde hapse giderken biri,diğeri karnında 3 haftalık bebesiyle verildi toprağa.hey canına yandığım düttürü dünyaL

Analarının yerine koydum kendimi dinlerken haberi.iki evlat.biri kız biri oğlan.tıpkı benim evlatlarım gibi.biri mezara biri kodese gittiğinde ,nasıl sızladı içi acaba.kolsuz kanatsız kaldığının,artık yaşamında anlamlı bulacağı hiçbir şey kalmadığının farkında mıydı.oğlunun yetiştirirken töre möre doğru işler değil oğlum aman ha ailemizden ocağımızdan uzak tut demiş miydi.kızına ahh benim inci tanesi kızım oku mesleğin al,yalana dolana kanma,işini bul eşini istemesenbile hemencecik buluverirsin karşında demiş miydi.bilemiyorum.

Suç kimde.gerçekten cehalette mi.yoksa bu bir toplum şizofrenisi mi.algıları ve eylemleri değiştirmek önce kadınların elinde mi,yoksa bu böyle gider deyip koyveren toplum psikolojisinde mi.

Ben dahi kendimi suçlu hissederken oturduğum yerden,elimden ne gelir diye düşünüp kendi sınırlarımda boğulurken bir cinayet daha işleniyor bir yerlerde.

kime neL
***
haberin ayrıntıları için buraya tıklayın.

4 yorum:

 1. öyle çok ki artık bu hikayelerden ne yapsak nasıl düzeltsek bazı şeyleri çaresiz kalıyoruz işte. eğitim işte işin başı da o nasıl çözülecek bilemedim.

  YanıtlaSil
 2. valla Sitare kaç mektep bitirildiği hiç önemli değil, o töre denen meret var ya...o bitiriyor insanları...oysa töre iyilik ve güzellikten beslenir ama biz onun da mokunu çıkarmışız işte...

  YanıtlaSil
 3. Ben okuyamıyor, dinleyemiyorum böylesi haberleri.. birşeye dokunamamak acıtıyor içimi.. Susuyorum sadece ve içim yanıyor!

  YanıtlaSil
 4. yazıyı yazdım ama içim nasıl cızladı anlatamam.kahrolsun böyle töreler:(

  YanıtlaSil

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...