11 Aralık 2010 Cumartesi

Beceriksiz Anne-Becerikli Anne

bugün arkadaştaydım.ikizleri var . iki yaşında iki minik oğlan.şirin mi şirin tatlı mı tatlılar.sevmelere doyulmaz cinsinden .


hatunu şaşkınlık ve gıptayla seyredurdum.dana kadar oğlum var ,ikincisine mastır yapıyorum sözde.oy anamm arkadaş neredeyse doktora tezi verecek çocuk yetiştirme konusunda.

efenim ev yoğurdu yedirtiyormuş kesinkes.(bebekken vermiştim ben  en son)  .her bir sebzeyi buharında pişirip muhakkak surette günlük çorba biçiminde sunuyormuş.düşündüm hatıralarımı zorladım cıks bulamadım günlük çorba yapıp yapmadığımı.yapmışımdır da ısrarla değil.yani muhakkak süper beslenmeli evladım diyerek değildi en azından.sonracıma bu minik oğlanların her şeyi muntazam saatiyleymiş.o mevzuda da yerin dibine girdim tabi."misal şimdi siz geldiniz diye ben bunların uykusundan feragat edemem asla "dedi.her gün saat 1 de öğle uykuları varmış.3 e dek süren.otomatiğe bağlamışlar gibi şak diye uyudu sıpalar.ve hiç naz maz etmeden uykudan kalkarkalkmaz yemeklerini yediler.ulaaannn dedim kendi kendime üç paralık ana olsan hadi ufağı boşver 9 yaşındakine hükmün geçerdi .nerdeee....
peki dedim akşam gezmeleriniz,gündüz sokağa çıkmalarınız nasılll???

akşam nereye gidilirse gidilsin saat 9.30 oldu mu hemen eve dönüş yoluna geçiyorlarmış.iyi de saat 8 de gittiğin yer olur ,o vakit napıyosun
dedim.
"asla değiştirmiyorum rutinimi "dedi."çünkü bu çocuklar her gece 10 dedi mi yataklarında olurlar,sabah 6 oldu mu gözlerini açarlar.onlar bu düzene alışık ,bozamam asla "diyerek ekledi.

vay beyaa dedim .helal kızım sana.ben kendimi ana bilirdim.yanında sıfırdan eksilere düşüşteyim dedim bastı kahkahayı.düzen adamı olduğundan ,plansız iş yapmaktan nefret ettiğinden filan bahsetti devamında.bir sıkıntı,bir yeis kapladı içimi.

allah ikiz vermiş ama dedim dağına göre.tembel olmayacaksın anneysen,yan gelip yatma hayalleri kurmayacaksın.blog senin neyine.kır dizini koy kurallarını mum gibi yap çocuğunu.yat-kalk-ye-uyu-yat-kalk-ye-uyu .askeri düzen:)

bu mudur?
budur kardeşim...

15 yorum:

 1. herkesin doğrusu kendine ama bu kadar saatli kurallı olmak pek de ii değil esneklik lazım hayatta canım,çok da salmadan...
  misal :)ev yoğurduna bende devam ediyorum ama dışarda da babymix veriyorum.
  çok saatli kurallı bi bildiğim var. -benzetmek gibi olmasın tabi- kızı şuan içe kapanık fazlasıyla...
  oğlanlara bayıldım birbirinden farklı çok şekerler... :)
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Ah be arkadaşım ha seeen, ha beeen.. biz yapamayız böyl, birgün yapsak had bilemedin 2 gün, 3. de illa ki tırlatırız. yapsak da pek bir iğreti durur üstümüzde.. onun için ne biz onları anlarız ne de onlar bizleri.. bana göre deil saatli maarif takvimi:) öperim

  YanıtlaSil
 3. arkadasin yorumlari okumaz insallah :) Bu nee yaa! Kisla da mi bu cocuklar. Valla hayatta bu sekilde buyutemem cocugumu, yeme icme konusunda tamm da sonucta benimkiside hayat beyaa! Cocuk uyuyacak diye hayatim copluk olcak :)) Olmazz ben bollee bi anne olamam :)

  YanıtlaSil
 4. ece ve annesi ;esneklik tam beni anlatan kelime.saat-kural asla ve kata dayanamadığım şeyler:)
  delişim;biz bu yüzden çatlağız işte.millet planla götürünce akıl sağlığını zorlamıyor.çocuklar manyak olsun ben olacağıma diyor.biz işi bilmiyoz bilmiyozzzzz:)
  tazecik;okumaz.haberi bile olmaz.kesinlikle katılıyorum sana.ben bu hayata bir daha gelemem ki.ya yaşadığımın tadını çıkarıcam ya da ot gibi yaşıycam.olmazz ben de böle bi anne olamam:)

  YanıtlaSil
 5. Aman kıskandım çamur atayım. Çocukları yapı olarak uygundur. ben aylarca aynı saatte uyutmak için çabaladım. Bildiği saatte uyudu kızım...

  YanıtlaSil
 6. ne kadınlar var, maşşallahhh....arkadaşım çocuk bunlar...izole bir ortamda, cam fanusta büyütmeye gerek yok o kadar da..tamam günlük çorbayı bebeklerken hepimiz yapmışızdır ama herşeyin de bir sınırı olmalı bana göre...ha yapabilene bravo ama ben o kadar yapamıyorum. hele benimkileri akşam yatırana kadar canımız çıkıyor eşimle...

  Çok merak ettim bu arkadaş seyahate gittiklerinde ne yapıyor ikizlerin düzenini peki?

  YanıtlaSil
 7. annelili ;ben de kıskandım ne yalan söyliyim.ben 9 senedir düzen kuramıyorum,oğlum kendisi söyledi artık "anne ben zor çocuğum uğraşıp durma benimle" diye:)
  neşelihaller;aynen öyle cam bir fanustalar.evin salonunu bile 3 ya da 4 kez görmüşler.biz girince onlar da geldi.çok şaşırdı minikler:)seyahat mi ,yok öyle bir şey hayatlarında:)

  YanıtlaSil
 8. evin salonuna mı şaşırdılar, ahh ya kıyamam öyle cocuklugun tadı mı cıkar yahu :)

  YanıtlaSil
 9. İlk oğlumda benzer saplantılar bende de vardı.Yok efendim saatinde yemek,buharda pişir,asla rondoda çekme,süzgeçten geçir,mutlaka günlük olacak,artan olduğunda çöpe dökmüşlüğüm çoktur ertesi gün vermek istemediğimden,yoğurdu kendin yap,sütü günlük olsun,meyve püresine,ballar,bademler,cevizler karıştır,dolaba somon balığı,kırmızı ,beyaz et,ayda bir ciğer istifle hergün dönüşümlü pişir,ayakta sallama,yürütece koyma vs vs vs...Manyakmışım yahu..
  Şimdi kobay olarak kullandığım ilk oğlanın ardından,ikizlerim oldu ve saldım gitti.
  Küçükler her bulduğunu,üstelik kendi başlarına yerlerken(2,5 yaşındalar),büyüğün hala her şeyini ben yapıyorum.
  Sapkınlığa hiiiiiç gerek yok..
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 10. o nasıl bir disiplin öyle? askere gittiklerinde hiç zorlanmazlar herhalde :)

  YanıtlaSil
 11. merhaba çok güldüm yorumlarına.hatunada şaşmamak elde değil hani.ben burdan okurken yoruldum o birde yapıyo ha..
  ilginçmiş:)

  YanıtlaSil
 12. yaruze aklını oynatmadığına şaştım canım:)

  moda çıkmazı evet kesinlikle her türk asker doğar derler ya:)

  sezobigo,ben de izlerken yoruldumve de bunaldım inan.

  YanıtlaSil
 13. bence doğrusu bu ama ben yapabildim mi hayırr,yani yedirme içirme kısmı tamam da günlük çorba-mayalanmış yoğurt vs,saati saatinde uyku-yemek olmadı hiç..ben istesem oğlum istemedi,hala da zor uyur 4,5 yaşında,pöff

  YanıtlaSil
 14. benimki 9 yaşında o da zor uyuyor üzülme architect:)

  YanıtlaSil

yaz şekerim ,ellerin dert görmesin:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...